Bolestivá menstruace
Jaký má být menstruační cyklus?

Přirozený menstruační cyklus se pravidelně opakuje, ideálně po 28 dnech s rozdílem plus či minus tři dny, občasné nepravidelnosti nevadí (např. cestování, nemoc apod.). Samotné krvácení trvá 3-5 dní, je bezbolestné a krev neobsahuje sraženiny, toleruje se mírná nepohoda v rámci cyklu.

Kdy můžeme říci, že máme zkrácený či prodloužený cyklus?


Zkrácený cyklus přichází dříve, než po 28 dnech a prodloužený cyklus přichází po více než 35 dnech.

V tradiční čínské medicíně je bolestivá menstruace příznakem určité patologie, které doporučujeme věnovat maximální pozornost. Emoce, vlhko, chlad, špatné stravování, přepracování, chronické nemoci atd., to vše může být důvodem ke vzniku bolestivé menstruace.

V klinické praxi se vyskytuje velice často i u dospívajících dívek. V pubertě má z hlediska příčin tři hlavní specifické rysy. První vyvolávající faktor bývá spojen s emoční nevyrovnaností a častým kolísáním nálad, kdy dochází k omezení přirozené zprůchodňovací funkce jater.
Druhý faktor souvisí se stravovacími návyky a strukturou stravy, která je v období dospívání také často ovlivněna duševním a psychologickým rozpoložením. U dospívajících dívek stoupá obliba konzumace studených nápojů a pokrmů, což může vést k bolestivé menstruaci, při kterém je typické zablokování drah a problémy s plynulostí menstruačního cyklu.
Třetí faktor pak prohlubuje faktor druhý a chlad dále napadá tělo a způsobuje další problémy, které se projevují bolestmi.

Obtíže můžeme shrnout do několika základních skupinek, aby jste si mohly udělat představu o příznacích, které bolestivou menstruaci provází a faktorech, které je vyvolávají. Pochopitelně k těmto obtížím se často přidávají i další, např. silné či slabé krvácení, špinění před menstruací či po menstruaci, špinění či bolesti v době ovulace, gynekologické výtoky či záněty atd.

1) Nadměrné nebo nevyrovnané emoce (hněvu nebo deprese), které samotné dále vytvářejí stavy tísně, nebo naopak podrážděnosti a vznětlivosti, menstruaci často předcházejí, případně ji doprovází. Průvodními příznaky jsou často pocity rozpínání v prsou, podbřišku nebo pod žebry, nadýmání, dusivý pocit na hrudi. Bolesti jsou rozpínavé – před menstruací a po jejím začátku ustupují. Tyto problémy způsobuje disharmonie v dráze jater.

2) Bodavá bolest, fixovaná na jedno místo v podbřišku, citlivé na dotek, bez pocitů rozpínání v hrudi a prsou. Tento tip bolesti způsobuje stagnace krve.

3) Chlad zpomaluje tok krve a je i příčinou studených bolestí, obyčejně před menstruací. Doprovodnými příznaky jsou často zimomřivost, studené končetiny, zpožďování (nebo až vynechání) menstruace, slabá a přerušovaná menstruace, tvorba otoků. Bolesti ustupují působením tepla.

4) Bolesti břicha a beder, které přetrvávají i po ukončení menstruace. Dalšími doprovodními příznaky mohou být: fyzická únava, bledý obličej, závratě, bušení srdce, dechová nedostatečnost, nechuť k mluvení. Tyto problémy ukazují na celkový nedostatek energie v organizmu.

Tradiční čínská medicína a léčba samotná vás naučí znát vaše tělo a cykly ženy. Bolestivá menstruace je volání těla, které se snaží Vám sdělit, že něco není v pořádku. Čím dříve začnete své bolesti řešit, tím dříve prospějete svému tělu a vyvarujete se pak možných komplikací při otěhotnění či v době klimakteria. Nedoporučuje se užívat na bolesti antikoncepce. Ta příčinu nevyřeší, pouze jí na určitý čas skryje.

Novinky na email