Klimakterium

Po 40. roku věku máme vyčerpáno již polovinu životních sil, proto je nejvyšší čas začít o sebe pečovat a dodávat organismu postupně vyčerpané živiny.

Již staří Číňané ve své Vnitřní knize Žlutého císaře ze 2.století př. n. l. uvádí, že život ženy se řídí sedmiletým cyklem. Do sedmého roku, kdy se mění chrup, putuje cestou vyspívání. S nástupem menstruace, která v tehdejších dobách začínala kolem čtrnáctého roku, se měnila v ženu a vyzrála v jednadvaceti letech, kdy mohla porodit zdravé potomky. Ovšem už tehdy radila Vnitřní kniha Žlutého císaře vyčkat z rozením do 28.věku, kdy byla žena schopna zajistit v plné míře výživu plodu. Již tehdy čínští mudrci poznali, že v tomto věku žena přivádí na svět nejsilnější a nejméně problémové děti. V 35 létech byla žena vlastně u konce se svou plodící schopností a ve 42 letech již začíná období klimakteria, tudíž údobí emociálních výkyvů a začátek šedivění vlasů.

Klimakterium je období kolem 49. roku života každé ženy, kdy končí reprodukční fáze, ukončuje se menstruace a dochází k úbytku vaječníkových hormonů (estrogenů), což vede k relativnímu nadbytku mužského hormonu (testosteronu). Z pohledu tradiční čínské medicíny dochází k úbytku YIN, zvláště pak v dráze ledvin, jater a srdci. To vede k „přehřívání“ organizmu – nejčastěji k návalům. Rovněž se objevují i pocity horka, nadměrné pocení, zvláště v noci, bušení srdce, nervozita, podrážděnost, přecitlivělost, pocit sucha v ústech, nespavost, probouzení se v noci, závratě, bolesti hlavy, divoké rušivé sny, pocit horka v dlaních, ploskách či na hrudi.

V zásadě jde o fyziologický stav, normální fyziologickou přeměnu v ženském životě. Ženy, které mají dostatečnou „výbavu“ či rezervu nemají v tomto období tak velké potíže.

Klimakterium se začíná hlásit:

– nepravidelností v menstruaci (předčasná či opožděná)

– silná nebo slabá menstruace

Západní medicína používá na tyto obtíže v přechodu hormonální estrogenové léky. Tyto hormony (dle tradiční čínské medicíny) matou tělo, že ovulace (zrání vajíčka) stále ještě probíhá (díky estrogenům), ale nevyživují YIN a neposilují esenci ledvin. To znamená, že se jedná o substituční léčbu, ale ne o léčbu posilující, kterou organizmus ženy v této době potřebuje mnohem více.

Tipy a triky z tradiční čínské medicíny:

– zařaďte některou z čínských bylinných směsí do svého života

– nejlépe preventivně už kolem 40. roku věku

– upravte svojí stravu, jezte více teplého jídla a menší porce

– upřednostňujte zelené saláty, čekanku, lilek, okurku, meloun, dýně, mořské řasy, kořenovou zeleninu, brokolici, květák, červené maso, kachní, králičí či krůtí maso, vlašské ořechy, černý sezam

– vyřaďte tvrdý alkohol smažená a grilovaná jídla

– při větších obtížích či preventivně doporučujeme léčbu pod dohledem terapeuta

Novinky na email