Moxa a moxování – životodárná síla pelyňku

Díky shromažďování zkušeností generacemi čínských lékařů byly postupně položeny základy terapie moxování a baňkování. A tak od dávných dob jsou společně s akupunkturou, fytoterapií, masážemi a dietetikou součástí tradiční čínské medicíny.

Hodnotný a staletími prověřený system praktických zkušeností v moxování využívá vůně hořícího pelyňku, který u většiny lidí navozuje pocit uvolnění.

Lístkům pelyňku čínská medicína přisuzuje teplou (yangovou) povahu, hořkou a pálivou chuť. Tento způsob léčby se používá zejména u léčby chladu a vlhkosti.

Hluboko prohřívající teplo uvolňuje akupunkturní dráhy, aktivizuje akupunkturní body a tím napomáhá rovnováze toku vitální energie a schopnosti těla napravovat sama sebe.

Starověký klasik Pien-Čchue (5. Století před naším letopočtem) se porpvé ve svých dílech zmínil o výhodách moxování oproti akupunktuře. Zatímco akupunkturu je možné využít v případě, pokud má člověk dostatek vlastní vitální energie, moxování se naopak doporučuje u oslabených osob, starých lidí, chronicky nemocných či vyčerpaných osob, kteří potřebují prostřednictvím tepla energii doplnit.

Kniha Abeceda akupunktury a moxování z roku 256 – 282, která čerpala z mnoha starobylých děl je členěna do dvanácti svazků, má 128 kapitol a pokrývá 349 akupunkturních bodů. Toto dílo lékaře Chuang-fu Mi je jedno z nestarších děl, které se uceleně věnuje akupunktuře a moxování.

Moxování se využívá pro:

chronické obtíže
vyčerpání
špatné trávení
sníženou imunitu
bolesti kloubů, svalů apod.
bolestivá menstruace
zadržování vody v organizmu
bolesti břicha
astma chladného typu
deprese
osteoporóza
revmatické bolesti
bolesti páteře
únavový syndrome
nemožnost otěhotně z důvodu zachlazení dělohy
otočení plodu do fyziologické pozice
preventivní podpora zdraví
Nejčastěji se používá formou doutníků. Diagnóza a místa moxování je vhodné mít doporučeno terapeutem tradiční čínské medicíny. Po vstupní diagnostice se stává součástí léčby, kdy pacient, instruovaný terapeutem pak může sám přispívat ke svému uzdravování pravidelným moxováním.

Druhy aplikace moxového doutníku:

1) Bez pohybování – metoda je vhodná pro prohřívání konkrétního akupunkturního bodu u chronických obtíží. Bod se prohřívá 3 až 5 minut, dokud je cítit příjemné teplo. Druhá ruka kontroluje lokálně vzniklé teplo.

2) Podélným pohybem 5 až 15 minut podélné prohřívání určitého místa pohybem vpřed a vzad. Tato metoda je vhodná při prohřívání ploch.

3) Kroužívě 5 až 15 minut okolo prohřívaného místa, což je vhodné zejména pro prohřívání kloubů.

4) Pohy od a k místu po dobu 5 až 15 minut. Metoda slouží k hlubokému prohřátí místa.

Moxa se nesmí pokožky nikdy dotknout, moxuje se do zčervenání místa či do doby, kdy dané místo začne pálit. Metody lze libovolně kombinovat.

Kontraindikace:

po požití alkoholu
u horečnatých onemocněních
u stavů s návalem horkosti
u těhotných v oblasti beder, kříže a břicha
v blízkosti očí a pohlavních orgánů
u citlivých osob v době úplňku
Druhy moxi v prodeji:

Moxa tradiční – hluboké prohřátí velmi kvalitním pelyňkem

Moxa nekouřivá – méně pelyňku a méně kouře

Novinky na email