Ordinace Praha
Poliklinika Maceškův palác
Budečská 32, Praha 2

lien@lien.cz

 

Tel: 602 347 100

Ordinační hodiny
Po - Út 7:00 až 17:00
Středa -  zavřeno
Čtv - Pá 7:00 až 17:00

Objednávky telefonicky
nebo prostřednictvím sms zprávy: 602 347 100. 
Pro objednání nepoužívejte e-mail.

 • Facebook Lien
 • SoundCloud Lien
 • twitter renata lien
 • mailing Renata lien
 • Renata Lien Youtube
 • Linkedin Renata Lien čínská medicína
 • Instagram Renata Lien Čínská medicín

© 2020 by Renata Lien

  Bojíte se jarní únavy?


  Vyzrajte nad únavou

  Jsme tím, co jíme, pijeme a dýcháme. Naše strava by měla být v souladu s jednotlivými ročními obdobími, která se v přírodě odehrávají, vždy vyvážena dostatečnou aktivitou i dostatečným odpočinkem. Základ stravy by měly tvořit potraviny, které se evolučně vyvíjely tam, kde momentálně žijeme. 

  Též bychom se měli vyhnout potravinám, které zahleňují:

  • Mléko a mléčné výrobky (mimo másla),

  • pšenice a všechny výrobky z ní,

  • bílý i hnědý cukr, banán,

  • lilek a rajčata a které zachlazují a podporují tvorbu hlenu,

  • zelenina v syrovém stavu – papriky (lépe stravitelné jsou například grilované, osmahnuté na trošce oleje),

  • salátové okurky (pouze k hotovému jídlu jako obloha nebo salát, kdy použijeme pepř nebo jiné zahřívací koření),

  • všechny druhy exotického ovoce (konzumovat zřídka v letním období, nejlépe po hlavním jídle nebo odpoledne v malém množství).

  Během roku procházíme změnami, které přináší střídání jara, léta, podzimu a zimy. A právě přírodní zákony jsou důležité i při výběru jídla. Vyrovnaná strava, dostatečný pohyb, pravidelnost v jídle, to vše prospívá našemu tělu a podporuje jeho imunitu a vitalitu.

  Co jíst na jaře?

  V jarním období přidejte k základu stravy, tepelně upravenému jídlu, co nejvíce zelených natí, které kromě vitamínů obsahují také velmi cenné enzymy. Patří mezi ně pažitka, petržel, řeřicha, mladé listy pampelišek a kopřiv, sedmikrásky, ptačinec, popenec, česnek medvědí nebo polníček. Jezte také první jarní zeleninu - ředkvičky a hlávkový salát. 

  Neoslabujte svoji slezinu

  Vyhněte se ovocným nebo zeleninovým smoothies a nejezte syrovou zeleninu. Zejména vy, kteří jste unavení, máte pocity tíhy v končetinách a v žaludku a do ničeho se vám nechce. Mnohem lépe vám na podporu imunity a vitality poslouží vývary ze zeleniny, obilovin a congee z bezlepkových obilovin.

  Namísto smoothie si uvařte zeleninový vývar, který podporuje tvorbu tekutin. Můžete do něj přidat čerstvou zeleninu, kterou buď spařte horkým vývarem nebo ji poduste zvlášť a přidejte do vývaru. 

  Zeleninový vývar 

  Co potřebujeme: směs kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel, zelené listy jarní cibulky, pórek nebo libeček), sůl, 1 bobkový list, 4 kuličky pepře.

  Jak na to: zeleninu očistěte a nakrájejte nadrobno, zelené natě omyjte a natrhejte, vložte do osolené vody, přiveďte k varu, stáhněte a vařte ještě 30 minut. Vývar slijte a rozvařenou zeleninu vyhoďte.  

  Do vývaru zavařte novou zeleninu nakrájenou najemno, přidejte zelené natě a podávejte. 

  Čistý zeleninový vývar můžete konzumovat při pocitech vysušení, zácpě apod. 

  Do zeleninového vývaru můžete také zavařit obiloviny, přidat uvařené luštěniny (hrášek, fazolky, cizrnu) nebo ho servírovat například s vejcem natvrdo rozkrojeným na čtvrtky. 

  Co je congee?

  Připravuje se z bezlepkové obiloviny a využívá se jako ranní kaše nebo celodenní jídlo pro podporu energie, při nachlazení, chronických nemocech apod.   A jak si congee připravíme?

  Co potřebujeme: 1 díl kulatozrnné nebo hnědé rýže, 10 dílů vody

  Jak na to: rýži s vodou dejte do velkého hrnce, protože rýže hodně pění,a přiveďte k varu. Stáhněte a vařte při nejnižší teplotě 3 až 4 hodiny. Nechte vychladnout, přendejte do uzavíratelné nádoby a uložte do chladničky. Jednotlivou porci si vždy odeberte a ohřejte. Nesolte. Congee můžete v lednici skladovat 5 dnů.

  Pro přípravu můžete použít také kulatozrnnou rýži, jáhly, pohanku nebo oves, který má velmi nízký obsah lepku.